Polska zaoferowała wyjście w sytuacji z Brexit

Polska zaoferowała wyjście w sytuacji z Brexit

Minister spraw zagranicznych kraju zaproponował ustalenie limitów “planu tworzenia kopii zapasowych” na granicy z Irlandią Północną.
Minister spraw zagranicznych Polski Jacek Czaputowicz zaproponował wyjście z sytuacji z Brexitem, nakładając pięcioletni limit na działanie tzw. “Planu rezerw” na granicy z Irlandią Północną, pisze Politico.

Do tej pory przywódcy 27 państw UE stanowczo popierali Komisję Europejską i Dublin, ponieważ akcja “planu rezerwowego” określona w porozumieniu z Brexit nie miałaby ograniczenia czasowego, chyba że ustalono by inaczej, aby zapobiec pojawieniu się twardej granicy.

Polski minister powiedział, że takie tymczasowe ograniczenie jest mniej korzystne dla Irlandii, ale jest lepszym rozwiązaniem niż brytyjskie wycofanie się z UE bez porozumienia.

Jak wiadomo, “plan tworzenia kopii zapasowych” ma na celu zapewnienie, że w przypadku uporządkowanego opuszczenia Wielkiej Brytanii z UE na wyspę Irlandii, w żadnym przypadku nie będzie “twardej granicy”, to znaczy, że nie będzie fizycznych kontroli ani infrastruktury.

Wcześniej brytyjscy parlamentarzyści odrzucili plan Brexit Theresy May. Na poparcie umowy głosowało 202 parlamentarzystów, 432 było przeciw, więc Londyn otworzył drogę dla wielu możliwych scenariuszy, w tym najbardziej “trudnego” wyjścia kraju z UE i zniesienia Brexitu jako całości.

Jak wiadomo, Wielka Brytania powinna opuścić UE w dniu 29 marca.

Dodaj komentarz