Najlepsze ograbienia banków

złodziej

Postęp technologiczny nie stoi w miejscu i sztuczki, za pomocą których występują napady stają się coraz bardziej subtelne i wyrafinowane. Jeśli wcześniej przestępcy splądrowali inkasentów, kopali tunele, wdzierali się do banku z bronią, to obecne systemy ochrony tak zaawansowane, że robią takie przestępstwa praktycznie niemożliwe. Lecz stulecie informacyjnych technologii zrodziło nowe rodzaje oszustwa – przestępczość internetową. Teraz dzisiejsi grabieżcy nie grabią bank migiem, a metodycznie odbierają pieniądze z kart czy prosto rozpowszechniają wirusy, co pozwala przekazać pieniądze na potrzebne rachunki.

Ale dziś skupimy się na niektórych napadach ostatnich 100 lat, kiedy wszystko zależało od bezczelności i zwinności.

  1. W 1945 roku, kiedy kapitulowali Niemcy, był obrabowany “Reichsbank”. Wszystkie pieniądze należały skarbowi państwa, a samo ograbienie weszło do księgi rekordów Guinnessa, ponieważ suma wykradzionego składała blisko 3,34 mld dol. USA według kursu na koniec 1984 roku. Nie będziemy wnikać, jak się stało samo włamanie, jednak wiadomo, że udział w nim wzięło sporo osób.
  2. W 2013 roku wypełniło się 50 lat z dnia ograbienia w Anglii pocztowego pociągu. I chociaż przestępcy obrabowali nie bank, lecz przestępstwo było na tyle chytre i zuchwałe, że było nazwano jak „Najgłośniejsze ograbienie ХХ stulecia”. Pieniądze należały do angielskich banków i były przewożone do innego miasta. Aby zatrzymać pociąg, złodzieje zmienili sygnał semafora, i gdy maszynista zatrzymał się, próbując zorientować się, w ciągu 20 minut z pociągu było wyniesiono ponad 60 mln. według obecnego kursu. Wszyscy przestępcy w czasie zostali złapani, oprócz jednego, który za 35 lat poddał się sam.
  3. W 1976 roku został ograbiony francuski bank w bardzo ciekawy sposób: przestępcy trafili do banku przez kanalizacyjny tunel, najpierw wykopawszy podziemne wejście koło 10 m długością. Przestępcom poszczęściło się o tyle, o ile ograbienie odbywało się w świąteczne 4 dni kiedy bezkarnie mogli wyciągać wartości.
  4. W 1982 roku w Hiszpanii troje turystów osiedlili się w hotelu, który stał ściśle do bankowej instytucji. Rozebrawszy ścianę, wynieśli 15 mln. dol.
  5. W 1987 roku było zrealizowano największe tradycyjne ograbienie. Pod pozorem klientów dwie osoby londyńskiego banku weszli do depozytariusza i, ustaliwszy tabliczkę “nie niepokoić”, rozerwali ośrodki i wyszły z sumy więcej 170 mln. dol., jednak złapały ich czy nie, nie wiemy.
  6. 1994 rok odznaczył się pierwszym przestępstwom internetowym. Haker-samouk, nie wychodząc z domu, włamał się do systemu ochrony Citibank i zdjął z rachunków około 12 mln. Został złapany, uciekł w 1998 roku z więzienia, ale w 2000 roku znaleźli go i ponownie zawarli.
  7. W 2003 roku w Belgii były ukradzione diamenty i kosztowności na sumę więcej 100 mln. dol. Jednak ukradzione wartości tak i nie ujawniły, chociaż wszyscy grabieżcy byli schwytani.
  8. W 2006 roku depozytowe centrum banku Anglii było obrabowane za pomocą zwyczajnego wzięcia w zakładniki krewnych jednego z managerów instytucji. Suma złożyła blisko 90 mln. dol. USA.

Dodaj komentarz