Kredyt dla posiadacza Karty Polaka

Karta Polaka

Polska zajmuje 6 miejsce w Unii Europejskiej pod względem ilości wydanych kredytów. Banki chętnie kredytują, a Polacy, odpowiednio, kredyty biorą. Już 9 z 10 Polaków kiedykolwiek korzystali się z kredytów i pożyczek.

Obecnie usługi pożyczkowe są powszechne i przybierają na sile z każdym dniem. Pieniądze dają chętnie, nawet przez Internet – w systemach płatności wirtualnych. Według statystyk ekspertów europejskich, w 2014 roku 90% Polaków żyli na kredyt, średnio każdy mieszkaniec Polski winien bankowi ponad 800 euro. Jest to jeden z najwyższych wskaźników w Unii Europejskiej. Bardziej niż my w niewoli kredytowej w UE żyją tylko mieszkańcy Cypru i Grecji, a najmniej biorą pożyczki obywatele Litwy, Łotwy i Belgii.

Banki w Polsce praktykują dość lojalne podejście do kredytobiorcy. Nawet bez wysokiej płacy masz prawo do kredytów na zakup lub budowę własnego mieszkania. Oprocentowanie kredytów w tym samym czasie jest niskie, około 5% rocznie, a otrzymać kredyt można nie tylko w złotych lub euro. Banki mogą pożyczać inne zagraniczne pieniędzy. Jednakże, konieczne jest obliczyć ryzyko korzystania kredytem w walucie zagranicznej. W Polsce nadal istnieje wiele obywateli w liście dłużników zaległych pożyczek uzyskanych przez nich we frankach szwajcarskich, cena których w 2011 roku gwałtownie wzrosła wobec wszystkich głównych walut. Przyczyniło się to do powstania jeszcze większych długów.

Jak uzyskać kredyt dla posiadacza Karty Polaka?

Mając do czynienia tylko z Kartą Polaka, banki nie będą w stanie zaoferować dobre warunki. Organizacje kredytowe mogą zaoferować pożyczkę pod warunkiem, że osoba oficjalnie pracuje w Polsce, albo prowadzi tu działalność handlową. Ale nawet w tym przypadku okres kredytowania będzie ograniczony terminem wizy. W przeciwnym razie otrzymanie pożyczki w Polsce jest mało prawdopodobnym.

Zupełnie inną sprawą to fakt oficjalnego zamieszkania w Polsce (Karta Stałego Pobytu). Posiadaczowi Karty wystarczy mieć stałe miejsce zamieszkania w Polsce niezależnie od warunków zamieszkania w kraju. Takie zezwolenie na pobyt stały zostanie przyznane przez bank pod warunkiem, że osoba ma zamiar zamieszkać w Polsce. Posiadacz Karty Pobytu w instytucji finansowej będzie traktowany w taki sam sposób jak zwykły obywatel Polski.

Mówiąc o mieszkaniu, warto zauważyć, że wartość nieruchomości w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie. Metr kwadratowy mieszkania w Warszawie kosztuje 1704 euro. Jest to jedna z najtańszych ofert w rankingu nieruchomości europejskich stolic. Tańsze jest tylko w Lizbonie (Portugalia) – 1640 Euro / m kwadratowy, oraz w Budapeszcie (Węgry) – 1140 euro / metr kwadratowy. Ale z punktu widzenia wynagrodzeń w Polsce, zakup mieszkań jest kosztowny. Aby kupić 70 metrów kwadratowych, Polakowi trzeba oddać wszystkie swoje zarobki przez okres dłuższy niż 7 lat. Gorzej jest tylko we Francji i Wielkiej Brytanii – 7,9 i 8,5 lat, odpowiednio.

Dodaj komentarz