Jak cudzoziemcowi uzyskać kredyt w Polsce?

kredyt w Polsce

Polska zajmuje 6 miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w sprawie liczby kredytów dla ludności. Niskie stopy procentowe oraz mniejsze wynagrodzenia w porównaniu do innych krajów w Europie są katalizatorem rozwoju systemu finansowego i kredytowego. Banki to wykorzystują, chętnie rozdawając pożyczek, a ludność aktywnie ich bierze. W 2016 roku tylko 1 z 10 Polaków nie korzystał z kredytu.

Badania finansowe Komisji Europejskiej lat 2014 – 2016 są bardzo odkrywcze:

  • 90% Polaków żyje na kredyt
  • Każdy obywatel Polski winien bankowi ok. 850 euro

Te wskaźniki – jedne z najwyższych wśród krajów Unii Europejskiej. Powyższe wskaźniki finansowego długu mają tylko mieszkańcy Cypru i Grecji. Najbardziej ostrożni z tym – Litwa, Łotwa i Belgia. Jaki powód? Lojalność polskich banków do kredytobiorców. Nawet wnioskodawca o niskich dochodach może liczyć na krótkoterminowej pożyczki lub kredyt hipoteczny pod zakup mieszkania. Oprocentowanie kredytów – na poziomie 4,5-6%.

Negatywne strony. W Polsce kredyty walutowe można otrzymać nie tylko w walucie krajowej, ale też w euro czy frankach szwajcarskich. Kredytobiorcy często popełniają błąd kredytowania w walucie obcej, kursy których rośną szybciej niż kursy waluty zarobków. Wahania złotego wobec innych walut może być bardzo kiepskim żartem z kredytobiorcą.

Jako przykład, wielu obywateli polskich są w trudnej sytuacji kredytobiorców zaległych kredytów hipotecznych, które zostały wydane we frankach szwajcarskich, kurs którego gwałtownie wzrósł w 2011 roku. Tysiące kredytobiorców toną w jeszcze większych długach.

Pożyczki gotówkowe. Tablice reklamowe i billboardy są pełne ogłoszeń z ofertami prostych i szybkich kredytów gotówkowych. Tego typu pożyczki nie są bardzo korzystne ze względu na nieco zawyżone stopy procentowe, ale ze względu na uproszczony system oceny wypłacalności klienta jest to dość popularna usługa.

Jednak cudzoziemcy dla uzyskania kredytu nadal będą musiały dostarczyć dużo więcej dokumentacji niż obywateli Polski.

Wymagane są:

  • Umowa o pracy / zatrudnieniu;
  • Dokument potwierdzający istnienie stałego źródła dochodu w okresie ostatnich 3 miesięcy;
  • Zeznanie podatkowe PIT (jako wskazanie, że osoba jest oficjalnie zatrudniona)

Każdy bank ma prawo do wprowadzenia dodatkowych wymogów dla kredytobiorcy i zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających wypłacalność. Ale najważniejsze – uzyskać niezabezpieczoną pożyczkę gotówkową cudzoziemiec może na okres, który nie przekracza okres ważności jego karty czasowego pobytu.

 

Jaki odsetki mają pożyczki gotówkowe w Polsce?

Poniżej znajduje się analiza porównawcza z najlepszych w Polsce ofert kredytów – 10 000 zł na okres 12 miesięcy:

1 miejsce – Alior Bank «Pożyczka 5% dla każdego». Miesięczna rata kredytu – 856,07 zł

2 miejsce – Getin Bank “Kredyt na PIT». Miesięczna rata kredytu – 869,42 zł

3 miejsce – BGŻ BNP Paribas “Kredyt Gotówkowy». Miesięczna rata kredytu – 881,20 zł

4 miejsce – «wypożyczka» od Eurobank. Miesięczna rata kredytu – 916,67 zł

Jak widać, cudzoziemiec w Polsce (w zależności od formalnego zatrudnienia) może liczyć na kredyt gotówkowy z oprocentowaniem od 8 do 10% rocznie, co nie jest złe.

 

Jeśli osoba nie ma oficjalnej pracy?

Lombard

Lombard – to jest miejsce, gdzie nie wymagają żadnej informacji i dokumentów uzupełniających od pracodawcy. Lombardy dają pożyczki pieniężne pod zastaw. Biorą tu prawie wszystko – począwszy od elektroniki, a kończąc biżuterią. Można oczekiwać na 30-70% szacowanej wartości zabezpieczenia. Najczęściej zabezpieczenie oceniano do minimum, aby uzyskać maksymalną pożyczkę, osoba musi oddać praktycznie nowy towar w idealnym stanie – w oryginalnym opakowaniu z dokumentacją.

 

Kredyt hipoteczny w Polsce

Kredyty hipoteczne w Polsce to dobre warunki. Można liczyć na 95% od szacowanej wartości nieruchomości, wydają kredyty do 30 lat, a co najważniejsze, odsetek kredytów hipotecznych – od 3,5 do 5,5% rocznie. W tych warunkach, płatności miesięczne mogą być porównanie lub nawet niższe od arendy mieszkania.

Jednak uzyskać kredyt hipoteczny w Polsce dla cudzoziemca – to zadanie o wiele trudniejsze niż banalny kredyt gotówkowy. Po tym wszystkim, w tym przypadku osoba może liczyć na dobre warunki kredytowania nawet do 30 lat. Ale jeśli osoba nie ma w Polsce historii kredytowej (nienagannej historii) – zadanie to prawie niemożliwe. W najlepszym przypadku warunki kredytowe będą najbardziej dotkliwe.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji hipoteki:

  • Raport BIK (Biuro Informacji Kredytowej) – raport historii kredytowej, informacje o przypadkach, gdy osoba występowała jako gwarant pożyczek;
  • Umowa najmu / informacja o dochodach z pracy;
  • Zeznanie podatkowe PIT;
  • Historia ruchu środków na koncie bankowym
  • Jeśli osoba nie jest mieszkańcem Unii Europejskiej – zezwolenie na zakup nieruchomości od MSWiA (Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji)

Nasi przyjaciele uzyskali kredyt na 30 lat na podstawie zezwolenia na zamieszkanie w Polsce. Oprocentowanie – 5% rocznie. Dodatkowe koszty – opłata rejestracji własności + rocznego ubezpieczenia. Za wcześniejszą spłatę kredytu w ciągu pierwszych 4 lat – dodatkowa prowizja w wysokości 2%. Najciekawsze jest, jak zawsze, w szczegółach – mieszkanie występuje jako zabezpieczenie dla banku i w umowie jasno określone są warunki jego licytacji w przypadku opóźnienia płatności na kilka miesięcy. Nic osobistego – tylko biznes.

 

Jaki odsetki mają kredyty hipoteczne w Polsce?

Poniżej znajduje się analiza porównawcza najlepszych ofert w Polsce – kredyt 200 000 zł na okres 360 miesięcy (30 lat) / nieruchomość o wartości 250 000 zł, pierwsza rata – 20%

1 miejsce – Kredyt Hipoteczny PKO BP. Miesięczna rata kredytu – 868.50 zł, nadpłaty za 30 lat – 112 662 zł (prowizja banku – 3% odsetek kredytu + ubezpieczenie – 3,29%)

2 miejsce – Kredyt Hipoteczny BPH. Miesięczna rata kredytu – 877.80 zł, nadpłaty za 30 lat – 116 009 zł (prowizja banku – 3,44%, odsetek kredytu + ubezpieczenie – 3,38%)

3 miejsce – Kredyt hipoteczny Credit Agricole. Miesięczna rata kredytu – 916.05 zł, nadpłaty za 30 lat – 129 778 zł (prowizja banku – 2% odsetek kredytu + ubezpieczenie – 3,73%)

 

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla posiadacza Karty Polaka?

Karta Polaka nie pozwala na otrzymanie kredytu hipotecznego. Na pozytywną decyzję można się spodziewać, jeśli osoba jest oficjalnie zatrudniona lub prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski. Maksymalny okres kredytowania jest ograniczony ważnością wizy, a dla właścicieli Karty Polaka – maksymalnie 12 miesięcy.

Zupełnie inna sprawa, jeśli osoba ma Kartę Stałego Pobytu, czyli jest w stanie stałego zamieszkania w Polsce. Z taką kartą, kredytobiorca w każdej instytucji finansowej i kredytowej będzie traktowany na takich samych zasadach jak obywatele polscy.

 

Czy warto korzystać się z kredytu hipotecznego w Polsce?

Ludzie często pytają: “Czy warto korzystać się z kredytu hipotecznego w Polsce?” Zastanówmy się razem. Nieruchomość w Polsce jest jedną z najtańszych w Europie. Metr kwadratowy mieszkania w Warszawie będzie kosztować 1500 euro, podobne ceny w Krakowie. Są to prawie najniższe ceny mieszkań wśród stolic europejskich.

Teraz wystarczy policzyć. Z początkowego wkładu w wysokości 25% oraz pożyczki na 20 lat, miesięczne płatności hipoteczne będą równe lub mogą być mniejsze niż opłaty za wynajem mieszkania. Dlatego, jeśli cudzoziemiec zdecyduje się tu zapuścić korzenie, kredyt hipoteczny – zwycięski wariant.

Jeśli spojrzymy na to w kwestii inwestycji – wszystko jest tak samo. Można wziąć kredyt hipoteczny, kupić mieszkanie i oferować go do wynajęcia na długi termin lub dobowo. Po 10-15 latach klienty po prostu “kupią” to mieszkanie dla kredytobiorcy.

Dodaj komentarz