Dobre i złe długi

Dobre i złe długi

Zaczynamy zapoznanie się z ciekawymi i poznawczymi publikacjami na zagranicznych zasobach, które zostały przetłumaczone specjalnie dla Ciebie na polski. W ten raz zaznajomimy Ciebie z notatką, opublikowaną na popularnym zasobie internetu USA bankrate.com o dobrych i złych długach.

W dwudziestym pierwszym wieku takie słowo jak “długi” na poważnie i na stałe weszło do słownika mieszkańców USA, jak i takie czysto amerykańskie słowa, jak “baseball” i “szarlotka”. I wszystko przez to, że osobiste dłużne zobowiązania mieszkańców Stanów Zjednoczonych Ameryki urosły prosto do niewiarogodnych rozmiarów wskutek ostatecznego uproszczenia schematów otrzymania kredytów i kart bankowych.

Należy zauważyć, że słowo “dług” stało się mieć o wiele szersze znaczenie. Nie każde dłużne zobowiązanie można nazwać “dobrym”, ale i nie każde dłużne zobowiązanie można nazwać i “złym”. Odpowiednie nastawienie do długów może zapewnić dobrobyt Ciebie i Twoich bliskich.

Klucz do sukcesu w tej kwestii znajduje się w zakresie odpowiedniego podziału dłużnych zobowiązań na “złe” i “dobre”. Nawet ze względu na to, że takie dzielenie ma w swojej podstawie całkiem sensowną logikę, duża ilość amerykańskich obywateli jednak nie wzorowali się podobną logikę.

I teraz akurat spróbujemy zorientować się, co są “dobrymi” i “złymi” dłużnymi zobowiązaniami z amerykańskiego punktu widzenia.

„Dobre” długi

“Dobre” dłużne zobowiązanie stanowi załączniki, które z czasem zdolne przynieść dochód albo zabezpieczyć dodany koszt, – to mogą być pożyczki na rozwój własnej sprawy czy pożyczki na otrzymanie edukacji. Do tego że, “dobrymi” długami można nazwać zobowiązania, sprzyjające obniżeniu podatkowego obciążenia albo stworzeniu możliwości dla podniesienia poziomu osobistego dobrobytu w niedalekiej przyszłości, – na przykład, hipoteczne pożyczki.

Pożyczki, zabezpieczone majątkiem nieruchomym, też stosują do pozytywnego zadłużenia, ponieważ one są nie takie drogie i prostsze w obsłudze, w porównaniu z długami typu kredytowych kart.

„Złe” długi

“Złe” zadłużenie dość często pojawia się wskutek niezbyt przemyślanych kupn, które spełniają się za pomocą kredytowych kartek z dużymi odsetkami po kredycie. W tym wypadku podobne działania nie sprzyjają zgaszeniu zadłużenia w ramach ulgowego odcinka czasu, ponieważ duża część takich kupn spełnia się spontanicznie i bez uwzględnienia możliwości powrotu długu we właściwym czasie.

Więc mamy następne. Nabyty towar dzień od dnia traci część swojego kosztu, a zadłużenie za jego nabycie, wychodząc z wysokiej stopy oprocentowania po kredytowej kartce, tylko rośnie. Przy zakupie, na przykład, ubrania, podobny towar traci połowę swojej wartości od razu, jak wyjdziesz z supermarketu. W przypadku, gdy zakup został dokonany w dług, to bez wątpienia jest “złe” dłużne zobowiązanie.

Tych, którzy korzystają z kart kredytowych podczas zakupów, należy pamiętać, że – “Jeśli masz chęć kupić towar, który z biegiem czasu nie będzie kosztować więcej, i nie masz potrzebnej gotówki, aby dokonać zakupu od razu, to w tej chwili nie masz możliwości zakupić ten produkt, a więc korzystać z karty kredytowej nie należy!”

Do “złych” długów również można odnieść i kredyty na zakup samochodów.

Mało kto nie życzy mieć osobistego pojazdu, jednak cena na samochód prawie zawsze pozbawia możliwości nabyć jego bez dołączenia środków pieniężnych za pomocą bankowego kredytowania. Odpowiednio samochody otrzymują się na kredyt, lecz dość często kupują się maszyny nie te, które możemy sobie pozwolić, a o wiele bardziej drogie pojazdy albo kilku samochodów od razu (co stwarza jeszcze więcej problemów). Samochodowe kredyty – jeden z typowych przykładów “złego” zadłużenia.

Minusy samochodowego kredytu pojawiają się jeszcze bardziej wyraźnie, z perspektywy robienia zakupów w przyszłości, tak jak w większości ludzie kupują samochód, do tego jak uzyskają własne mieszkanie. W przypadku zakupu drogiego samochodu ludzie tracą możliwość zakupu godnego miejsca do zamieszkania w krótkim okresie, tak jak spłaty kredytu na zakup samochodu będzie stanowić znaczący udział w kosztach. Z tego powodu nie ma sensu kupować samochód za 50 000$, jeśli Ci starczy i samochód o wartości 25 000$.

“Najlepsze” długi

“Najlepsze” dłużne zobowiązania – to zobowiązania, zdolne zwiększać dobrobyt w przyszłości. Wiele mieszkańców USA uważają, że samym lepszym zadłużeniem można nazwać hipoteczne kredyty, ponieważ, nawet ze względu na zawalenia się cen, co zdarza się czasami, na rynku nieruchomości, podobne długi zawsze różniły się pewnością w długoterminowej perspektywie.

Dodaj komentarz