Czy warto brać kredyt hipoteczny: “za” i “przeciw”

kredyt hipoteczny

Mieć własne mieszkanie – to marzenie praktycznie każdego człowieka, lecz, na żal, nie wszystkim wdaje się go zrealizować. Zdawało się by, jest prosta decyzja – wziąć hipoteczny kredyt. Jednak i tutaj pojawia się wiele wątpliwości, ponieważ hipoteka ma jak plusy, tak i minusy. Istnieją przypadki, gdy zamiast przytulnego własnego domu, człowiek dostaje tylko ból głowy. Jeśli myślisz czy warto brać kredyt hipoteczny, w pierwszej kolejności należy zapoznać się ze wszystkimi go pozytywnymi i negatywnymi stronami.

Do minusów hipotecznego kredytu odnoszą się:

  1. Trudność w załatwieniu kredytu. Dla otrzymania pieniędzy, dostatecznych do nabycia mieszkania, należy być wypłacalnym człowiekiem, okazać dużą ilość dokumentów i przejść sprawdzenie. Cały proces jest dosyć trwały i wymaga furę czasu, dodatkowych pieniężnych załączników, a główne dużo sił i cierpliwości.
  2. Wysoka cena. Pomimo faktu, że koszt kredytu hipotecznego stale maleje, pozostaje dostępny tylko nielicznym.
  3. Długi okres wypłat. Kredyt hipoteczny może być wydawane na okres do 50 lat i przez cały ten czas będziesz musiał co miesiąc przeznaczyć znaczną sumę do jego spłaty.
  4. Bez przerwy strach przed utratą mieszkania. Problemy ze spłatą kredytu zdarzają się dość często. Wynika to z faktu, że nikt nie może przewidzieć swój dobrobyt na taki długi okres. Jeśli człowiek nie płaci rachunki na kredyt hipoteczny, to bank w sądzie ma prawo do sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu.

Hipoteka ma i swoje plusy:

  1. Rozwiązuje się problem mieszkania. Wziąwszy hipoteczny kredyt, otrzymujesz możliwość osiedlić się we własnym domu czy mieszkaniu, a nie garnąć w wymiennym mieszkaniu. Nie musisz całe życie oszczędzać na zakup nieruchomości, a do tego nie zapominajmy o inflacji, która przekreśla wszystkie oszczędności i oddala od marzeń.
  2. Inwestowanie do przyszłości. Mieszkanie zawsze kosztuje drogo, toż jego można sprzedać z bardzo dobrą korzyścią.
  3. Oszczędność. Możliwość oszczędzania pojawia się do ulgowych kategorii ludności, dla nich opracowywane są specjalne warunki płatności.

Oczywiście, kredyt hipoteczny na pierwszy rzut oka ma więcej minusów niż plusów. Jednak jeśli chcesz szybko kupić mieszkanie, to jest to chyba jedyny sposób.

Dodaj komentarz