Brakuje pieniędzy na duży zakup: oszczędzać czy wziąć kredyt?

oszczędzać czy wziąć kredyt

Planujesz duży zakup, ale rozmiar twojego miesięcznego dochodu nie pozwala kupić go jednym pobraniem. Co zrobić w tej sytuacji? Istnieje kilka opcji wyjścia z trudnej dla twojego budżetu sytuacji. Można w ciągu pewnego czasu comiesięcznie odkładać sumę (dozwoloną dla twojego poziomu dochodu) i w ten sposób nagromadzić na kupowanie. Zależnie od sumy, która jest potrzebna, gromadzenie zajmie pewny czas – od kilku miesięcy do kilka lat. Albo można wziąć kredyt i od razu dokonać kupowanie, a następnie co miesiąc spłacać dług. W tym artykule szczegółowo rozpatrzymy korzyści i braki obu opcji.

Ten problem jest sprawiedliwy tylko w razie braku pieniędzy na duże kupno i nie ma stosunku do sytuacji, kiedy prosto brakują środki na niezbędne rzeczy. W takim przypadku nie można skorzystać z żadnej z powyższych opcji. Pierwsza opcja dla ciebie będzie to niemożliwe, ponieważ trzeba mieć taki dochód miesięczny, który by pozwalał odłożyć odpowiednią sumę bez uszczerbku dla normalnego poziomu życia (na przykład, aby nie wypadło odmawiać sobie w niezbędnych rzeczach i artykułach żywnościowych). Opcja uzyskania kredytu – jest też wykluczone, ponieważ nawet jeśli kredyt będzie ci dadzą, to przy niskim miesięcznym dochodzie nie będziesz w stanie go odzyskać.

Należy albo przejrzeć rozkład swojego budżetu, albo pomyśleć o źródłach dodatkowego dochodu w danej sytuacji. Musimy przestrzec: należy przeprowadzić optymalizację kosztów swojego budżetu czy odszukać źródła dodatkowego uzupełnienia rodzinnego skarbu, inaczej dowolna pożyczka tylko skomplikuje twoje położenie. Kredyt przypuszcza podpisanie umowy i dotrzymanie ją warunków. Za niewykonaniem zobowiązań zgodnie z kredytową umową mogą pójść sankcje banku: możesz utracić zastawnego majątku, ponieść materialną czy kryminalną odpowiedzialność. Należy mieć to na uwadze. Aby móc obsługiwać kredyt, zarobki muszą być wyższe wydatków.

Jeżeli brakuje ci środków na zakup drogiego towaru lub usługi (nieruchomość, samochód, drogi sprzęt, remont mieszkania i t.d.), to trzeba uważnie wybrać pożyczkę pieniędzy, albo ich gromadzenie.

Tak więc, bardziej korzystne dla ciebie będzie zaoszczędzić pieniądze na zakup w przypadkach, gdy:

  • Towar, o którym mowa, nie jest towarem pierwszej potrzeby. Można łatwo istnieć, nie mając tej rzeczy jakiś czas, bez szczególnego dyskomfortu. Na przykład, do tej kategorii zalicza się dość drogie markowe rzeczy (auto, elektronika, telefony, domowe urządzenie, markowe rzeczy, itp.). Zakup towarów, bez których można się obejść – to, w istocie, jest skutek presji społeczeństwa konsumpcyjnego. Ten wpływ dość mocno odczuwa każdy uspołeczniony jednostek w dzisiejszym świecie. Może wtedy warto się zastanowić, czy naprawdę ten zakup jest uzasadniony. Jeżeli jednak, pomimo zrozumienie prawdziwej motywacji tego zakupu, chcesz go zrealizować, to kredyt kategorycznie nie twoja opcja. Jeżeli weźmiesz tę rzecz na kredyt, to w ślad za nią można skusić się na zakup innych rzeczy z tej samej kategorii “nie niezbędne”, również przez zanurzenie w długi. To może doprowadzić do opłakanego wyniku dla ciebie: niewypłacalności i wszystkim późniejszym sankcjom kredytorów.
  • Jeżeli twoja sytuacja finansowa nie jest stabilna. Na przykład, twój miesięczny dochód nie jest taki sam za każdym razem i trudno go przewidzieć. Ta sytuacja jest możliwa dla freelancerów, których dochody są zależne od obecności lub braku zamówień. W tym przypadku, kredyt może okazać się wystarczająco silnym czynnikiem stresowym w twoim życiu, tak jak niestabilność przyjścia środków do twojego budżetu spowoduje zwłoki w płatności pożyczki. To pociąga za sobą pogorszenie historii kredytowej, a także dodatkowe koszty kar, rosnące stopy procentowe i inne sankcje banku-kredytodawcy. Załatwienie kredytu wymaga absolutnej pewności, że w ciągu całego okresu umowy kredytowej będziesz w stanie spłacić dług.
  • Towar, który interesuje ciebie, jeden z technologicznych i szybko taniejących. Na przykład, nowości elektroniki: telefon, notebook, komputer. Informacyjne stulecie przyuczyło nas do tego, że wszystkie gadżety mają właściwość szybko zmieniać się nowszymi udoskonalonymi modelami. Więc, przestarzałe modele padają w cenie dosyć szybko. Toż, wybrawszy odpowiedni model i zacząwszy gromadzić środki na ten zakup, bardzo szybko będziesz przyjemnie zdziwiony obniżeniem kosztu pożądanego towaru. Z czasem twoje gromadzenia będą zwiększały się, a cena przyszłego zakupu obniżać się, tak że potraficie kupić potrzebną rzecz o wiele szybciej, aniżeli planowali. Załatwiwszy formalnie pożyczkę w tym wypadku, można tylko dodać sobie dodatkowych kosztów.

Najlepszym rozwiązaniem będzie załatwienie kredytu na zakup, jeżeli:

  • Zakup jest potrzebny pilnie. W przypadku, gdy jest to towar pierwszej potrzeby. Na przykład, pralka dla rodziny z małym dzieckiem lub lodówka. Lub, na przykład, remont przeciekającego dachu. Gdy uda ci się zgromadzić wymaganą kwotę, będziesz zmuszony znosić wymierne niedogodności. W przypadku z przeciekającym dachem i wcale nigdzie będzie żyć. Więc czekać, aż zbierzesz wymaganą kwotę, w tym przypadku niema czasu. Bardzo dobrze, jeżeli jesteś przewidujący i masz jakieś oszczędności na “czarną godzinę”. Wtedy takie sytuacje nie zastaną ciebie znienacka i nie kopną do dłużnej dziury. Fundusz rezerwowy pozwoli łatwo sprawić się z nieprzewidzianymi sytuacjami, wymagającymi nakładu środków: popsucie domowego urządzenia, pilny remont mieszkania czy samochodu. Brak takich oszczędności pokaże cię nieprzewidywalnym i mało kompetentny finansowo człowiekiem. Bez takiego funduszu rezerwowego ryzykujesz nałożyć na siebie dodatkowe koszty do zapłaty kredytowych odsetków, komisji i tak dalej. Podobna sytuacja, jeśli stała się pewnego razu w twoim życiu, musi cię wykształcić gromadzić pewną sumę po to, żeby łatwo sprawiać się z siłowymi wyższymi sytuacjami.
  • Jeśli interesujący cię towar szybko rośnie w cenie, tak, że po prostu nie uda się zgromadzić wystarczającą sumę do jego zakupu. Jest to możliwe w przypadku inflacji i dewaluacji w kraju. W okresie inflacji ceny rosną tak szybko, że można nie mieć czas, aby zgromadzić odpowiednią sumę: pieniądze tracą na wartości coraz mocniej, ceny rosną coraz bardziej, a ceniona rzecz coraz dalej od ciebie. W takim przypadku kredyt jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.
  • Kredyt jest uzasadniony w przypadku, gdy zagrożona jest rozwiązanie kwestii mieszkaniowej (kredyty hipoteczne). Taka sytuacja zmusi cię wziąć kredyt, tak jak na to, aby zgromadzić dość dużą sumę na zakup mieszkania, trzeba czasu. A już teraz musisz gdzieś mieszkać. Znowuż, wydawać pieniądze na wynajem mieszkań to są dodatkowe niepotrzebne koszty, których można uniknąć. W przypadku kredytu na zakup domu lub mieszkania, to jest najbardziej korzystne załatwić kredyt hipoteczny, ale należy uważnie rozważyć wszystkie programy kredytowania, aby zatrzymać się na bardziej korzystnej i wygodnej dla ciebie.

Rozpatrzyliśmy główne momenty wyboru między gromadzeniem i pożyczką środków w razie potrzeby dokonać wielki zakup – w których wypadkach korzystniej  zdecydować się na kredycie, a w których – nagromadzić dostateczną sumę potem już spełniać zakup. Spodziewamy się, że ta informacja pomoże tobie zwiększyć finansową kompetentność.

Dodaj komentarz

Inne artykuły: