Leasing i kredyt: plusy i minusy

Leasing i kredyt: plusy i minusy

Stosunki kredytowe są znane od dawna – jest to przekazywanie środków na warunkach rekompensaty strat. Koncepcja leasingu pojawiła się w codziennym życiu Polaków dość niedawno. W przestrzeni poradzieckiej leasing pochodzi z krajów europejskich, w których takie doświadczenie nie jest niczym niezwykłym. W PRL pisaliśmy też o tym tylko w podręcznikach, ponieważ bardzo niewiele starszych osób może dokładnie rozróżniać kredytu od leasingu i wynajmu. Stopniowo jednak, leasing znalazł zastosowanie w nowoczesnej gospodarce.

Dziś w koncepcji leasing można kupić niemal każdy duży sprzęt: samochody, sprzęt rolniczego, a nawet nieruchomość i urządzenia domowe. Podobnie jak w przypadku innych typów usług, leasing ma swoje zalety i wady.

Więc, co to jest leasing? Do pewnego stopnia jest to arenda, ale jeśli leasing operacyjny naprawdę nie wiele różni się od arendy, to leasing finansowy – to leasing z opcją zakupu. Oznacza to, że mamy do czynienia z trzema kategoriami usług:

Arenda – można korzystać się z nieruchomości w określonym przedziale czasu (10 dni, miesiąc, rok, 5 lat), po uiszczeniu opłat czynszowych nieruchomość pozostaje własnością właściciela;

Kredyt – możliwość po opłaceniu opłaty wstępnej stać się właścicielem nieruchomości, ale z niej zrezygnować nie będzie tak proste i zostanie obarczone kosztami finansowymi (może nagle zmienisz zdanie i zdecydujesz się zaciągnąć kredyt na coś nowego?);

Leasing – czynsz, podczas którego płacisz opłaty leasingowe, a na koniec (okres waha się od 6 miesięcy) masz prawo uzyskać prawo własności. Podczas leasingu można łatwo opuścić swój cel, jest to główna przewaga konkurencyjna tej usługi.

Przedmiot leasingu – wszelkie ruchome i nieruchome menie, których nie przekazuje się do innych rąk – jest to zabronione przez prawo. Nieruchomość, sprzęt do produkcji, samochody, motocykle, autobusy przemysłowe – wszystko to jest przedmiotem leasingu.

Wynajmujący (leasingodawca)- przekazuje prawo do korzystania z przedmiotu leasingu. Zgodnie z teorią, leasingodawca celowo nabywa nieruchomość, z zamiarem dalszego przekazywania na wynajem z opcją zakupu. Dziś jednak wszystko nieco zmieniło się, można nawet sprzedać w leasing nieruchomość, która od pewnego czasu była używana właścicielem.

Najemca – osoba, która nabywa własność zgodnie z warunkami zawartymi w umowie leasingu. To jest umowa, która precyzuje warunki przyszłych transakcji: terminy, harmonogram płatności, kwoty płatności, warunki pracy obiektu i procedura uzyskania własności.

Harmonogram płatności leasingowych jest podobny do wykresu w umowie bankowej, ale różnica jest taka, że ​​w miesięcznej racie leasingowej jest już zawarte ubezpieczenie, rejestracja w organach państwowych itd.

Różnice między leasingem i kredytem

  1. Prawo własności. W przypadku kredytu kredytobiorca jest formalnym właścicielem nieruchomości. Jednak sprzedać je bez zgody kredytodawcy nie można. Pytanie tu chyba dotyczy dokumentów potwierdzających: w przypadku sporów, odebrać taką własność od właściciela będzie trudno. Jeśli wynajmujesz nieruchomość, może ona być wycofana w każdy moment, a prawo własności na taką nieruchomość nigdy nie dostaniesz.
  2. Jest to bardzo subiektywnym czynnikiem, który często jest manipulowany przez firmy leasingowe. Tak, nieruchomości w leasingu nie są umieszczone na bilansie spółki, jest to przyjemna strona leasingu. Jednak myśl, że opłaty leasingowe są ujmowane jako koszty, i mogą tym samym zmniejszyć opodatkowanie, jest bardzo stronnicza, ponieważ procenty dla kredytu również nie są opodatkowane.

Wymagania do kredytobiorcy / leasingobiorcy. Płatności leasingowe są droższe od kredytu bankowego, zwłaszcza jeśli bank ma program partnerski. Ale bank potrzebuje większą liczbę dokumentów, długo pracuje z nimi, podczas gdy firma leasingowa dostarczy znacznie mniej problemów, jest to dobrze dla oszczędzania czasu.

Więc leasing – to wyspecjalizowana usługa znajdująca się na skraju arendy i kredytu. Tak, jej koszt jest wysoki, ale dla tych, którzy ukrywają prawdziwe dochody i nie są szczególnie skrupulatnymi osobami, taka usługa jest dobra.

 

Dodaj komentarz